MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ HERBATY

Międzynarodowy Dzień Herbaty nie jest w Polsce jeszcze obchodzony. Ma on za to na świecie już dekadę tradycji. Pochodzi z krajów, które produkują herbatę: Bangladeszu, Nepalu, Wietnamu, Indonezji, Kenii, Malawi, Malezji, Ugandy, Indii i Tanzanii. Ten dzień nie istnieje po to by wypić czy zakupić więcej herbaty. Ma on na celu skupić uwagę rządów i obywateli na herbacianej branży, jej pracownikach, drobnych przedsiębiorcach oraz na konsumentach. Plany zorganizowania takiego święta powstały po World Social Forum w Bombaju (Indie) i Porte Allegre (Brazylia) w latach 2004-2005. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Herbaty świętowano w Nowym Delhi 15 grudnia 2005 roku, a kolejny w Sri Lance rok później. Dziś świętowano go w Niepublicznym Gimnazjum w Mielcu, gdzie uczniowie przygotowali herbaty dla wszystkich uczniów, a następnie wspólnie je wypili rozmawiając o tym nietypowym dla Polski zwyczaju.